0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Prusy

Frederick_II_of_Prussia_Coloured_drawing

Na Prusach też to wychodzi: Fritz II Der Grosse Zbrodniarz zachorzał na pikawę i w 1785 padł był jak Ciapek na torach.

Frederick_Wilhelm_II

Jego bratanek i następca, Fritz Wilhelm II kojfnął nagle dwa lata po ostatnim rozbiorze. „Zasłużył się” zdradą Polski w 1792 roku i zebraniem łomotu od Francuzów pod Valmy i od Polaków pod Warszawą. Omal nie utracił Wielkopolski, którą zachował tylko dzięki stłumieniu Insurekcji przez Rosję. Po III rozbiorze obrabował skarbiec wawelski i… kazał wszystko przetopić na sztaby.

Friedrich_Wilhelm_III_of_Prussia

Fritz Wilhelm III rządził długo i nieszczęśliwie omal nie tracąc państwa w czasie wojen napoleońskich. Złoto z polskiego skarbca wydał na walkę z Napoleonem. Doprowadził do największego od XVII wieku konfliktu religijnego wymuszając wchłonięcie Kościoła Luterańskiego przez Kościół Reformowany, co spowodowało wykształcenie się opozycyjnego Kościoła Staroluterańskiego 

FrWIV-Karikatur-1849-Farbe

Fritz Wilhelm IV panował krótko, bo zwariował. Niemal na „dzień dobry” został zmuszony do daleko idącej liberalizacji państwa i przekształcenia go w monarchię konstytucyjną. Mógł z woli narodu zostać Cesarzem Niemiec, ale odrzucił tę ofertę.  Czego nie tknął, to spartolił.

200px-Wilhelm_I_Friedrich_Ludwig

Wilhelm I miał najwięcej szczęścia, bo uniknął trzech zamachów na życie. Nienawidzili go sami Niemcy, ale został cesarzem Niemiec. Posłużył za narzędzie kary dla Napoleona II, który zdradził Polskę w 1864 roku (powstanie było szykowane w porozumieniu i za pieniądze francuskie). Za jego panowania niepodzielną władzę w Prusach, a potem Niemczech miał kanclerz Otto von Bismarck, którego polityka, a szczególnie Kulturkampf, stała się w istocie zalążkiem upadku Cesarstwa, które stworzył. To polityce Bismarcka Polacy zawdzięczają ostateczne przebudzenie ze złudzeń, że kiedykolwiek będą w Niemczech równorzędnymi obywatelami. Działania „Żelaznego Kanclerza” umocniły polski żywioł w Poznańskiem i na Śląsku dając fundament pod przyszłe powstania i budowę suwerennego państwa.

Kaiser_Wilhelm_II_of_Germany_-_1902

Wilhelm II rozpoczął I wojnę światową i w efekcie stracił tron.

Państwo pruskie ostatecznie przestało istnieć w 1945 roku, tracąc na rzecz Polski wszystkie ziemie na wschód od Odry. Wyniszczone przez II wojnę światową, wytraciwszy elity albo w służbie Hitlerowi, albo w opozycji wobec niego, zostało poddane 50-letniej okupacji sowieckiej pod pozorem Niemieckiej Republiki Demokratycznej (do spółki z Saksonią). Ich stolica, Berlin, była przez ten czas podzielona, a na granicznym murze strzelano do ludzi. Prusacy na własnej skórze poczuli, co to są rozbiory. Obecnie to jedna z najbardziej wyludnionych i najbardziej zacofanych części Niemiec, gdzie dziurawe drogi nie są czymś niespotykanym. Miejsce Niemców, wyjeżdżających do landów zachodnich, zajmują Turcy i… Polacy. W landach zachodnich przybysze z dawnych Prus wciąż są Ossi, czyli ci gorsi. Wessi traktują ich tak, jak oni kiedyś traktowali Polaków.

Strony: 1 2 3 4

Otagowane:  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×