0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Tekst jest wyciągniętym z archiwum i nieco tylko uporządkowanym „strumieniem świadomości” zapisanym jako status i seria komentarzy na FB w 2011 roku. 

 Motto:

Tuż przed ostatecznym zniszczeniem Rzeczypospolitej Jan Jakub Rousseau miał rzec do Polaków: „Nie możecie sprawić, by was nie pożarli, ale postarajcie się, by was nie strawili”.

z12101437Q

Taka myśl historiozoficzno-mesjanistyczna mnie naszła: pożerając Polskę zaborcy zadławili się, a na rodach i państwach uczestników zbrodni zawisło fatum.

Najłatwiej to wykazać na przykładzie Austrii, której upadek zaczął się już w 1806 roku, najtrudniej na przykładzie Prus, które szczyt potęgi osiągnęły w 1871 roku. A rebours, Francja, która Polskę zdradziła wówczas kilkakrotnie zaczęła się staczać w 1812, a popierająca nas Wlk. Brytania (w 1864 żądała konferencji międzynarodowej w obronie Polski) szła ku potędze, a runęła dopiero po zdradzie jałtańskiej.

Austria

250px-kaiserin_maria_theresia_hrr

Maria Teresa, która udział w I rozbiorze traktowała jako element gry z Prusami o utracony nieco wcześniej Śląsk, kipnęła w 1780 roku, czyli ledwie 8 lat po pierwszym rozbiorze.  Nie dożyła już upadku i zamordowania swojej córki, Marii Antoniny, królowej Francji.

Joseph_II,_Holy_Roman_Emperor

Jej syn, Józef II, panował wszystkiego 10 lat (akurat był, jak na Habsburga, porządny, ale chorował na raka).

640px-Leopold_II_emperor

Kolejny , Leopold II (też syn Marii Teresy, miała 16 dzieci), zmarł nagle dwa lata później (1792), a dwa miesiące po nim jego żona Maria Ludwika.

Francis_II,_Holy_Roman_Emperor_by_Friedrich_von_Amerling_003

Syn tej pary, Franciszek II, przegrawszy z Napoleonem pod Austerlitz, pod dyktando Cesarza Francuzów musiał napisać akt likwidacji Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, tym samym tracąc władzę (choćby tylko tytularną) nad Niemcami i stając się władcą tylko Austrii z przyległościami (Czechy i Węgry oraz obszar południowej Polski) jako Franciszek I. Po klęsce Napoleona utracił ziemie zagarnięte w III rozbiorze na rzecz Królestwa Polskiego (czyli będąc w obozie zwycięskim w rzeczywistości przegrał – odwrotnie, niż Polacy, którzy mimo pozostawania do końca po stronie przegranej, zakończyli wojnę mając w ręku więcej, niż przed nią).

Francesco_Hayez_047

Jego syn, Ferdynand I, który zastąpił go w 1835 r. był upośledzony umysłowo. Abdykował na rzecz Franciszka Józefa I w czasie Wiosny Ludów, kiedy dopiero rosyjska interwencja pod dowództwem Radetzky’ego powstrzymała rozpad państwa.

Ferenc_József_koronázása_Budán

Franciszek Józef I, najbardziej normalny i porządny z tej ekipy, mógł tylko ratować resztki dziedzictwa. Pozytywny wpływ na niego miała cesarzowa Elżbieta (Sissi), z którą ożenił się wbrew swojej matce (miał poślubić jej starszą siostrę). Sissi przypisuje się zarówno liberalizację polityki wobec Włoch, jak i przekształcenie jednolitego państwa w unię Austrii i Węgier (mało brakło Polska była by trzecim członem, co zupełnie zmieniłoby historię zarówno Polski, jak i Austrii – Legiony Polskie w 1914 występowałyby jako legalne wojsko króla polskiego). Mimo reform (mocno spóźnionych) Franz Joseph utracił kolejne obszary (Włochy, reszta Śląska, de facto zautonomizowane Węgry).

1119707_640

Wojna rosyjsko-turecka o wyzwolenie Bułgarii wprowadziła na Bałkany Rosję i zapoczątkowała rywalizację rosyjsko-austriacką, która dała impuls do I wojny światowej (oba państwa uważały się za spadkobierców starożytnego Rzymu i jako takie aspirowały do panowania nad obszarami dawnego Bizancjum, czyli Bałkanów i Turcji z Konstantynopolem). Sissi zginęła w wyniku zamachu zasztyletowana pilnikiem przez anarchistę w 1898 roku.

arcyksiążę Rudolf i Maria Vetsera

Jedyny syn cesarskiej pary, Rudolf (był liberałem chcącym przekształcić monarchię w państwo federacyjne i wyrwać Austrię z zależności od Berlina, rozważał też przyjęcie korony węgierskiej i uniezależnienie się od ojca), zginął w dość dziwnych okolicznościach w pałacyku myśliwskim Meyerling (1889) – oficjalnie było to samobójstwo z miłości.

Franzferdinand

Bratanek Franciszka Józefa i kolejny następca tronu, Franciszek Ferdynand (też liberalny i rozważający federalizację monarchii, w dodatku jako trzeci człon widzący Słowian południowych), zginął zabity w zamachu w Sarajewie, który był pretekstem do wybuchu I wojny światowej.

Erzherzog_Thronfolger_Karl_Franz_Josef

Tron po Franciszku Józefie odziedziczył jego bratanek, Karol I, który 11 listopada 1918 roku podpisał dość pokrętny akt abdykacji (nie abdykował, tylko zrezygnował z udziału w rządach) i wyemigrował. Decyzją Ententy został wraz z żoną zesłany na Maderę, gdzie zmarł na zapalenie płuc niecałe cztery lata po „abdykacji”.

Austria, która per saldo zachowywała się wobec Polaków względnie najporządniej, wyszła z historii na tyle obronną ręką, że istnieje. Choć po jej potędze nie ma już najmniejszego śladu, poza zabytkami. Po II wojnie światowej poznała ona także, czym jest okupacja i odebranie części terytorium.

Strony: 1 2 3 4

Otagowane:  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×